tel 0 216 540 10 73     mail bilgi@obus-target.com
twitter facebook header_sosyal1 Ziyaretçi Defteri
l Bakır İyonizer + Oksijen

Bakır İyonizer + Oksijen

DOĞAL VE SAF İÇME SUYU ÖZELLİĞİNDE HAVUZ SUYUNDA YÜZME KEYFİ 
OKSİJEN + İyonizer

Dünyamızda çevre dostu insanlar ile yüzücülerimiz gün geçtikçe çoğalıyor. Bu bilinçle duş alır gibi saf, doğal, gözümüzün suyu kadar pH ı olan, kloru hiç olmayan havuzlarda yüzmeyi tercih ediyor. Eskiden suyu kirlenen havuzdaki klorsuz suyu boşaltan insanlar şimdi daha da ileri buluş olan FİZİKO KİMYA TEKNOLOJİSİ ni takip ediyor. Klorlu havuzların,yüzlerce, binlerce ton suyunun boşaltılmasıyla, içme için kullandığımız kaynak sularına zararı, atılan suyun 18 katını buluyor.

Zaten  azalan su kaynakları hızla yok oluyor. Artık paralı havuzlara giden insanlar, bu bilinçle havuzunuz doğal mı diye soruyor veya işletmeler reklamlarında, havuzumuz ’’doğal içme suyu özelliğindedir" diye reklamlarını yapıyor.

Bu yeni klorsuz sistemde hedef,havuz suyunda saf oksijen oluştururken, bakır iyonizasyon sistemi ile de içme sularında, havuzlarda, fabrikalarda kullanım suyunda, hastanelerde, seralarda, soğutma kulelerinde  sıfır bakteri ile de yosunlanmayı önlemektir. Havuz suyunda kristal netliğinde yosunsuz, bakterisiz su elde etmek hedeftir. Sistem,benzer sistemlere göre çok daha fazla güç sunan, daha güvenilir, daha dayanıklı, daha kolay kullanımlı cihazdır.

Bu sistem iki bileşenden oluşur; Dijital Kontrol Birimi ve Akış Hücreleri
Dijital kontrol biriminden ve piyasadaki farklılıklarından yukarda bahsettik. Burada da sistem aynı mantıkla çalışmaktadır. Hücrenin bir tarafında titanyum bir tarafında da bakır elektrodlar vardır. Titanyum plakalar, belirli aralıklarda dizilmiş havuz büyüklüğüne göre seçilmiş plakalardan oluşur.

Elektroliz başladığı anda plakalara küçük bir elektrik verildiğinde suda gezen serbest oksijen molekülleri ile hidroksil radikalleri OH elektro fizik yolu ile  ayrıştırılarak iki güçlü oksitleyici olur.
Sonra birleşir ve H2O oluşturur. Bu iki güçlü oksitleyicinin suyu oluşturmadan önceki vazifesi, vücut yağları, ter, bronzlaştırıcı losyonlar ve diğer organik maddeleri ortadan kaldıran ve parçalayan bir süreçtir.

Aslında bakır yüzyıllardır , yosunu ve bakteriyi ortadan kaldırmak suyu arındırmak için kullanılmaktadır. Ancak 60 lı yıllarda NASSA nın uzay programı içine dahil edip geliştirdiği ve ay yolculuğunda astronotların kendi ürelerini arıtarak tekrar tekrar içtikleri sistemde, FİZİKO KİMYA TEKNOLOJİSİ kullanılmıştır. Teknoloji 10 yıllık patent hakkından sonra diğer ülkelerinde kullanımıyla, insanlığın hizmetine yaygın bir şekilde girmiştir. Sistemin yayılmadığı ülkelerde ki buna Türkiye'de dahildir, genelde yosun önleyici olarak bilhassa havuzlarda kullanılan bakır sülfat adıyla satılan zehir kullanılmaktadır.Bu teknoloji, Amerika ve Avrupa çok yaygın olarak kullanan iki  kıtadır. Son 50 yıldır yosun önleyici olarak kullanılan popüler sistemdir. Burada dikkat edilecek çok mühim bir nokta vardır. Mutlak surette elektrodalara verilecek akımı bilmek ve bunu çok iyi ayarlamak gerekir. Burada yapılacak bilinçsiz ayarlar suya granür olarak giren bakırların herhangi bir  vazife vazifesini yapmasını önleyeceği için bir fayda sağlamayacaktır. Bunun terside suya istenilen miktardan fazla enjekte edilmesi de bir o kadar yanlıştır. Bakır iyonları güvenilir bir içme suyu  sisteminde dahi kullanılırken sudan bir parça halinde olan, ancak laboratuar tahlillerinde ve özel bakır ölçüm kitlerinde görülebilen mikronlar halinde  molekülellerdir. 

Dijital Kontrol Ünitesi mikroişlemcilidir ve bakır iyonları suya girerken üretimi kontrol eder. Gizlenen akıllı bakterileri yakalar ve imha eder. Suyun içinde kalıcıdır.Yosun önleyici gibi yok olup gitmez.Şimdilerde kimi saygın firmaların çamaşır makinelerin da kullandığı, iyonizer sistemde budur.Ozon sistemlerinde olduğu gibi uçucu değildir.UV sistemlerinde ise kullanılan lambalara tutunan öncü bakteriler lambanın çevresine yapışır ve ışığın gücünü azaltırlar. Lambanın  işini görmesini engeller ve bu sırada diğer gizlenmiş bakterilerin rahatlıkla havuz suyunu işgal etmesini sağlarlar. Bu sebeple lamba genelde sık sık temizlenmeyi ister. Yoksa iş göremez. Bakır iyonları  sağlıklı bir suda bir milyonda 2-3 gr düzeyindedir.Bir yüzücünün günlük ihtiyacı olan 3 litre suyu böyle bir havuz suyundan içse bile günlük ihtiyacının 1/5 ini almış olur.